PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37806}
5,7 74
oceny
5,7 10 1 74

PT 109
powrót do forum filmu PT 109

Film oczywiście jest propagandą na rzecz Kennedy'ego (wybory etc.), ale jednak opiera się na prawdziwych wydarzeniach, tzn. na wątkach ze służby Johna Kennedy'ego na Południowym Pacyfiku w 1943 roku. Wątki te oczywiście są pomieszane (zapewne, żeby zapewnić lepszą narrację):
1. Na początku filmu jest pokazany atak lotniczy na LST 449, którym Kennedy zdążał do bazy na Tulagi - okręt ten nie został w rzeczywistości trafiony - bomby spadły w pobliżu (za ofiarą tego nalotu padł eskortujący LST 449 niszczyciel "Aaron Ward")
2. Akcja ratunkowa na plaży w czasie której zabrakło Kennedy'emu paliwa miała miejsce po zniszczeniu PT 109, gdy Kennedy dowodził już innym okrętem - PT 59
3. Oczywiście PT 109 nie był wrakiem, którego trzeba było doprowadzić do stopnia używalności, lecz pełnosprawnym okrętem.
4. Bodajże to nie Kennedy a tubylec wpadł na pomysł wysłania listu w kokosie.

Ale to w sumie dość niewielkie minusy - zasadniczo wydarzenia były autentyczne.

Inny minus wynika z okresu w jakim film był tworzony - lata 60-te to okres w którym tworzono wiele filmów wojennych. I niestety praktycznie zawsze sprzęt wojenny przeciwników aliantów to faktycznie "zamaskowany" sprzęt aliancki. O ile z piechotą jeszcze jako tako jest dobrze (widzimy charakterystyczny japoński karabin maszynowy wzoru 96) to użyte w filmie niby "japońskie" samoloty i okręty są oczywiście amerykańskie. Jednak jak napisałem - jest to wada większości ówczesnych filmów wojennych.
Za to broń i okręty amerykańskie (zwłaszcza kutry torpedowe) są autentycznymi typami walczącymi w czasie II wojny.

Moja opinia - dość dobry film opowiadający o walkach kutrów torpedowych na Południowym Pacyfiku (tematyka nieznana u nas). Jednakże minus ze względu na propagandowy wydźwięk filmu, służący polityce.

Jak dla mnie 6/10

Njall

Historię PT 109 opisał Jerzy Pertek w swojej książce "Morze w ogniu".

ocenił(a) film na 7
Njall

Gdzie miałeś okazję zobaczyć ten film?
Bardzo mi zależy na jego obejrzeniu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones